Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z LINKU MSIB UMIESZCZONEGO NA NASZEJ STRONIE.

MSIB to zupełne przeciwieństwo tego, z czym powszechnie kojarzone są zwłaszcza mniejsze biblioteki. Mazowieccy bibliotekarze pod przewodnictwem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, postanowili udowodnić, że biblioteki to nie tylko rzędy półek z książkami, do których prowadzą kartkowe katalogi. Pokazali, że nie ominął ich postęp i potrafią komunikować się z użytkownikami, wykorzystując najnowsze narzędzia internetowe. Za ich pomocą wdrażają usługi zapewniające dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji bez względu na czas i miejsce. Dzięki Mazowieckiemu Systemowi Informacji Bibliotecznej poszukiwanie ich staje się p rzyjemnością i rozrywką.

Celem Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej jest połączenie systemów bibliotecznych obsługujących podstawowe zadania bibliotek z systemem portalowym, pozwalającym na dynamiczną prezentację informacji w Internecie oraz stworzenie jednolitego systemu informacji o zasobach bibliotek województwa mazowieckiego.

Do głównych funkcji systemu należy udostępnianie informacji, integracja czytelników z bibliotekami, promocja środowisk i instytucji partnerskich (biblioteki różnych typów, samorządy, instytucje pozarządowe, artyści, działacze społeczni), doskonalenie wiedzy zawodowej i integracja środowiska bibliotekarzy.

Przewiduje się, że rezultatem wdrożenia MSIB będzie zmniejszenie różnic wewnątrz regionu w zakresie dostępu do wiedzy, edukacji, informacji, jak również kształtowanie mazowieckiej świadomości regionalnej i wzrost świadomości lokalnej dzięki możliwości dostępu do danych o źródłach informacji na terenie Mazowsza. System MSIB przyśpiesza elektroniczną integrację bibliotek Mazowsza, a także przyczynia się do zmniejszenia marginalizacji bibliotek jako źródeł informacji oraz do wyrównania poziomu bibliotek publicznych. Wdrożenie systemu poprawia efektywności pracy bibliotek publicznych i wpływa na zwiększenie liczby użytkowników bibliotek.