Patroni roku 2015: Jan Paweł II, Jan Długosz i polski teatr

Jan Długosz, Jan Paweł II

Jan Paweł II: 10. rocznica śmierci i pierwsza kanonizacji

Sejm ustanowił papieża patronem roku "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".

Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim inicjatyw związanych z rokiem Jana Pawła II były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze:
"Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".

Zaznaczono też "jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów".

Jan Długosz: 600. rocznica urodzin

Jan Długosz został określony jako "wybitny polski historyk, dyplomata i duchowny", a także "ojciec polskiej historiografii i heraldyki".

Posłowie przypominają o największym dziele Długosza opisującym dzieje państwa polskiego - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego" i o tym, że Długosz jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za "przyłączeniem ziem nadbałtyckich" do Polski. 12-tomowe "Roczniki..." opisują dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480.

Polski teatr: 250. rocznica istnienia

W 2015 r. minie 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wydarzenie to było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą". "Akt ten stał się zarazem niepodważalnym świadectwem udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy".