Teatr Maska

12 czerwca 2015 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Lutocinie zaprosiła TEATR MASKA do Szkoły Podstawowej w Przeradzu Nowym oraz do Szkoły Podstawowej w Swojęcinie do wystawienia dwóch spektakli : „Moda na nie uczenie się” i „Skradzione mądrości”.

SKRADZIONE MĄDROŚCI

(Bajka promująca czytelnictwo)

To spektakl , w którym pokazujemy jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. „Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana
książka jest prawdziwą przygodą.

Przedstawienie opowiada historię Skrzata , który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół.

Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna.

Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wyzywa ją na pojedynek w wiedzy o książkach, który wygrywa.

Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że również prawdziwy świat wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

MODA NA NIE UCZENIE SIĘ

Internet stwarza możliwości stałego dostępu do szybkiej i  świeżej informacji,  prezentując ją w bardzo atrakcyjnej, multimedialnej formie. Jak w tym wirtualnym świecie ma się odnaleźć młody człowiek, u którego nie wykształcił się jeszcze system wartości? Czy będzie umiał ustrzec się przed zagrożeniami płynącymi z nieumiejętnego korzystania z tego Internetu? Czy będzie rozumiał zagrożenia związane z wirtualnymi znajomościami, a także publikowaniem treści na portalach społecznościowych? Czy będzie również potrafił umiejętnie korzystać z  dobrodziejstw Internetu?

Akcja spektaklu rozgrywa się w dzielnicy letniskowego miasta Oflajnowo. Mieszkańcy dzielnicy nie słyszeli nigdy o Internecie, portalach społecznościowych, itp.  Pewnego dnia do miasteczka przyjeżdża dziewczyna z bezprzewodowym Internetem. Pojawienie się przyjezdnej  szybko powoduje zamieszanie wśród mieszkańców. Dziewczyna poznaje miejscowego chłopaka, który jest pod wrażeniem Internetu, którego możliwości pokazuje mu dziewczyna. Chłopaka fascynuje Facebook, poczta elektroniczna i  możliwość anonimowości.  Młody entuzjasta próbuje odwzorować wirtualną rzeczywistość w realnym świecie. Szybko przekonuje się jednak, że świat wirtualny to nie rzeczywisty, a anonimowość, którą się zafascynował, jest tylko pozorna. Czy chłopak odnajdzie się w sytuacji i zrozumie swoje błędy?