HISTORIA BIBLIOTEKI

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Lutocinie istnieje od 1956 roku. Powołana została przez Gromadzką Radę Narodową pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna.

Pierwszym kierownikiem Biblioteki był pan Henryk Gałka, który pracował na pół etatu.

Biblioteka często zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się głównie w budynkach prywatnych.

W 1957 roku powołana została Biblioteka w Chraponi, która była Filia Biblioteczną Biblioteki w Lutocinie.

Gminna Biblioteka Publicvzna obsługiwała 14 punktów bibliotecznych w następujących miejscowościach: Szoniec, Swojęcin, Przeradz Mały, Przeradz Wielki, Elżbiecin, Boguszewiec, Jonne, Chromakowo, Seroki, Pietrzyk, Zimolza, Siemcichy.

Filia Biblioteczna w Chraponi obsługiwała punkt biblioteczny  w Dębówce.

Od 1 lipca 1990 roku uległy likwidacji wszystkie punkty biblioteczne, ponieważ taka była decyzja władz samorządowych. Od 2002 roku Filia Biblioteczna w Chraponi jest zawieszona w działalności.

W 1987 roku biblioteka została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku Domu Strażaka, gdzie obecnie się znajduje. Warunki lokalowe uległy znacznej poprawie. Obecnie stan lokalu umożliwia miła i przyjemną pracę nie tylko pracownikom biblioteki, ale głównie czytelnikom. Z biblioteki, z wypożyczalni, czytelni i czytelni internetowej mogą korzystać wszyscy obywatele.

Korzystanie jest bezpłatne. .

 

 

 


 

Praca kulturalno-oświatowa

Praca kulturalno-oświatowa w latach 2000 - 2013   Organizowano konkursy, lekcje biblioteczne i inne formy pracy z czytelnikiem.   W 2002 roku GBP w Lutocinie przystąpiła do Konkursu Edukacyjnego „ Historia i dzień dzisiejszy Żuromina i Powiatu...

czytaj dalej...

Kronika

Pracownicy biblioteki od roku 1976 prowadzą Kronikę na podstawie wycinków prasowych terenu Gminy Lutocin.

czytaj dalej...

Biblioteka

Biblioteka   Biblioteka (od greckiego βιβλιοθήκη bibliotheke; βιβλίον biblion – książka) – instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały...

czytaj dalej...

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek-piątek
8:00 do 16:00

Licznik odwiedzin: 62293